Kogo popszukuje rynek pracy? - z prac nad monitorowaniem rynku pracy

W ramach działań Obserwatorium Rynku Pracy dla Edukacji zostały wydane 3 nowe opracowania z obszaru rynku pracy. Wyniki prowadzonych prac mogą być pomocne w planowaniu kariery zawodowej i być wykorzystane do określania kierunków kształcenia/ szkoleń ważnych z punktu widzenia potrzeb rynku pracy i oczekiwań pracodawców.

Analizy potwierdzają, że branża usług informatycznych należy do najbardziej dynamicznie rozwijających się gałęzi gospodarki, a specjaliści z dziedziny IT to od lat jedna z najbardziej poszukiwanych grup pracowników na rynku. Aktualnie poszukiwani są: specjaliści utrzymania aplikacji, specjaliści budowy i rozwoju aplikacji, konsultanci do obsługi systemu do zarządzania przedsiębiorstwem SAP. Szansę na zatrudnienie mają zarówno absolwenci wyższych uczelni, jak i pracownicy z kilkuletnim doświadczeniem. Wiele firm poszukuje programistów (zwłaszcza znających dwa języki programowania – Java i dot.net).

Prowadzone analizy potwierdziły także znaczne zapotrzebowanie rynku pracy na specjalistów z dziedziny automatyki zarówno z wykształceniem średnim, jak i z wyższym. Pracodawcy wręcz wskazują na trudności związane z pozyskaniem takich specjalistów.

W wyniku prowadzonej cyklicznie analizy internetowych ofert pracy ustalono, że pracodawcy regionu łódzkiego najczęściej poszukiwali w I półr. 2016 r. pracowników z następujących branż: „sprzedaż”, „obsługa klienta”, inżynieria”, „finanse, ekonomia”, „IT – rozwój oprogramowania”, „IT – administracja”, „łańcuch dostaw” i „transport, spedycja”.

Więcej o tym KOGO POSZUKUJE RYNEK PRACY można przeczytać w naszym komunikacie (→). Można także po szczegółowe informacje zgłosić się bezpośrednio do zespołu Obserwatorium, bądź zakupić w Wydawnictwie Centrum publikacje prezentujące wyniki badań rynku pracy.